Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Recuperare taxa auto copii certificate ale ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Recuperare taxa auto copii certificate ale inscrisurilor

Buna ziua.am dat in jusdecata adm finantelor publice si Agentia ptr fondul de mediu ptr recuperarea taxei auto.la dosar am depus toate actele doveditoare dar acum am primit o "comunicare adresa" prin care mi se cere sa depun inscrisurile in 3 exemplare certificate ptr conformitate.cu alte cuvinte ce trebuie sa fac in continuare?depun alte 3 randuri de copii ale actelor doveditoare? si scriu "conform cu originalul" plus semnatura? semnez pe fiecare fila in parte?se depun tot la registratura sau la arhiva tribunalului?
multumesc anticipat ptr lamuriri.Si as mai avea o intrebare:in "deschiderea"catre tribunal,adica in cererea de chemare in instanta,am uitat sa-mi scriu cnp-ul.
in aceasta "comunicare adresa "pe care am primit-o,mi se cere sa citez;" cu mentiunea sa indicati cnp-ul".cum anume trebuie sa procedez ca sa indic cnp ul?

asa arata aceasta Comunicare Adresa pa care am primit-o:

in legatura cu dosarul avand datele de identificare de mai sus,in calitatea de Reclamant ,va comunicam ca in termen de 10 zile de la primirea prezentei comunicari,sub sanctiunea anularii cererii,aveti de indeplinit obligatiile de mai jos:

A.obligatia de a depune in 3 exemplare urmatoarele acte:

C.obligatia de a achita taxa de timbru de 39 ron

Nota: Cu mentiunea sa indicati CNP-ul,sa depuneti inscrisurile in 3 exemplare certificate ptr conformitate si sa achitati taxa judiciara de 39 ron si timbru in val de 0.30 lei sub sanctiunea anularii cererii.

Multumesc mult ptr ajutor.
Simplu: - toate actele se depun, in copii, numarul lor depinde de nr partilor...in cazul dvs 3, adica pt fiecare parte.
Nu aveti de scris ''conform cu originalul'' pe file ci pur si simplu sa semnati cererea de chemare in judecata.
Achitati, daca nu ati achitat, 39 lei taxa de timbru+timbru de 0.30 ron
Evident, sa va treceti CNP pe chemarea in judecata.
Actele cerute se depun la aceeasi registratura unde ati depus primele acte. Tribunalul de care apartineti unde aveti ghiseu ''acte la dosar'' .
Astfel de comunicari sunt STAS gen Citatie: scrie de toate pt toti, printre altele ca se inmaneaza sub semnatura privata......#-o
dar la tribunal mi s a spus ca trebuie sa scriu pe fiecare act conform cu originalul.iar cnp-ul unde il mai trec acum?ca pe cererea de chemare in judecata nu l-am trecut.si cererea se afla acum la dosar nu o mai pot modifica.fac o "comunicare" catre tribunal prin care comunic cnp-ul? taxa am achita -o +timbrul.le-am depus la registratura.
dar nu stiu ce sa fac in continuare.actele in 3 exemplare le am depus la inceput o data cu cererea.acum mi se cere sa depun inscrisurile in 3 exemplare certificate ptr conformitate.ce inseamna certificate pentru conformitate?
multumesc anticipat.
anexa: arat faptul ca am CNPxxx, iar legat de restul intrebarilor mai bine sa cereti lamuriri la registratura. E haos cu noul CPC.
multumesc ptr raspuns.la registratura am intrebat si mai rau m au derutat.nimeni nu m a lamurit concret.plus ca doamnele de acolo sunt foarte expeditive...iar in legatura cu cnp-ul,
sa fac un fel de o "comunicare" catre tribunal prin care la arat faptul ca am cnp?

buna ziua.revin cu o noua problema in cazul dosarului meu pentru recuperarea taxei auto.am avut un nou termen de judecata si la aceasta sedinta am primit urmatorul raspuns :
Tip solutie: Admite in parte cererea
Solutia pe scurt: Admite in parte cererea.
ce inseamna mai exact? si ce urmeaza in continuare? multumesc anticipat.